Jak pielęgnować skórę dziecka

Jak pielęgnować skórę dziecka?

Zanieczyszczenie powietrza, jedzenie wysoko przetworzone, brak ruchu i alergie to czynniki, które mogą być źródłem wielu poważnych chorób. I chociaż medycyna wypracowała metody radzenia sobie m. in. z nadwagą i uzależnieniami, zdrowy tryb życia jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą jak najdłużej cieszyć się witalnością i dobrym samopoczuciem.

Dlatego o dobre nawyki zdrowotne warto dbać już od najmłodszych lat. Pamiętajmy o tym, że organizm dziecka charakteryzuje się wyjątkową wrażliwością i brakiem odpowiednich mechanizmów ochronnych. Szczególnie skóra małego dziecka szybciej niż skóra dorosłego ulega podrażnieniu (podrażnienie może wywoływać stany chorobowe i prowadzić do suchości). Jak więc pielęgnować skórę dziecka i zapewnić mu właściwe warunki do rozwoju? Przede wszystkim warto zadbać o właściwe pH skóry, które powinno wynosić około 5,5-6,0 (taka wartość przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi bakterii na powierzchni skóry, która w chwili urodzenia dziecka jest jałowa i chroniona mazią płodową). Dlatego powinniśmy unikać intensywnego mycia zasadowymi mydłami, które powodują wzrost pH i ułatwiają inwazję bakterii. W przypadku niemowląt i dzieci zawartość wody w naskórku jest wyższa niż u dorosłych – piszą autorzy artykułu naukowego „Problem suchej skóry i jej pielęgnacji u dzieci”. – Szczególną rolę w utrzymaniu nawilżenia odgrywają ceramidy.

Zmniejszenie ilości ceramidu 3 ma szczególny wpływ na wzrost TEWL (transepidermal water loss), czyli utratę przeznaskórkową wody. W wyniku zmniejszenia ilości i składu lipidów, obniżenia zawartości wody oraz zaburzeń rogowacenia dochodzi do powstawania objawów suchości skóry. U niemowląt i małych dzieci objawy te mogą wystąpić łatwo ze względu na cieńszą warstwę rogową, która gorzej zapobiega parowaniu wody z naskórka oraz wolniejsze odtwarzanie ochronnej warstwy lipidowej, która częściej ulega uszkodzeniu przez zabiegi higieniczne.

Co zrobić w sytuacji, kiedy zauważymy suchość skóry? Lekarze sugerują, by na początku przygotowywać dziecku kąpiele, po których należy nakładać na skórę substancje nawilżające i/lub natłuszczające (mniej więcej do trzech minut po wyjęciu dziecka z wody). Idealny efekt działania osiągamy od 30 do 60 minut po posmarowaniu skóry (taki stan utrzymuje się do 4 godzin). Pielęgnując dziecko, pamiętajmy, by nie stosować mydeł, gdyż zmniejszają one działanie nawilżające i zmieniają odczyn skóry na zasadowy. Skórę małego dziecka trzeba osuszać delikatnie, bez silnego tarcia, aby nie wywoływać podrażnień.

Podobne wpisy: