Emotikony: część kontaktów w Internecie

Komunikowanie się z innymi to jedna z możliwości wykorzystanie Internetu. Nieodłączną częścią tej komunikacji są emotikony. Jak zaczęła się historia tych niezwykle dzisiaj popularnych znaczków? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Kilka słów o historii emotikonów

Historia emotikonów jest bardzo długa. Pierwsze pojawiły się bowiem już w roku1881 na łamach amerykańskiego magazynu satyrycznego „Punk”. Pierwszy znak 🙂 oznaczający uśmiech w komunikacji internetowej został użyty w roku 1982. Za jego autora uważany jest Scott Fahlman. Pierwsze emotikony wyrażały jedynie emocje. Obecnie coraz częściej pojawiają się również emotikony graficzne przedstawiające różne czynności i przedmioty. Uśmiechnięta buźka to jeden z najbardziej popularnych emotikonów. Za wyjątkowo ekspresyjne uważane są emotikony, które zostały stworzone przez japońskich informatyków. Co ciekawe, przez japońskich Internautów są one używane o wiele częściej niż europejskich czy amerykańskich.

Czym jest emotikon?

To znaki, które są określane jako ideogramy złożone z ciągu znaków typograficznych. Służą do wyrażania nastrojów i emocji. Najczęściej używane są do wyrażenie zadowolenia. Ale mogą wyrażać każdy rodzaj emocji, także smutek. W większości dostępnych dzisiaj programów występują emotikony obrazkowe.

Pochodzenie nazwy

Wyraz „emotikon” powstał z połączenia dwóch słów z języka angielskiego: „emotion” oraz „icon”. Zarówno forma żeńska, jak i męska uznane zostały za prawidłowe. Nie popełniamy więc błędu mówić emotikona czy emotikon.

Emotikony są już od wielu lat nieodłącznym elementem prowadzonych w Internecie rozmów. Te proste znaczki służą nam dzisiaj nie tylko do wyrażenie emocji, ale także do określenia przedmiotów lub opisania sytuacji. Na pewno ułatwiają one prowadzenie konwersacji z wykorzystaniem komunikatorów internetowych podczas, których nie słyszymy głosu swojego rozmówcy i nie widzimy jego twarzy. W świecie emotikonów doskonale poruszają się obecnie nie tylko bardzo młode osoby, ale także trochę starsze.

Podobne wpisy: