Dlaczego młodzież tak lubi wakacyjną naukę jeżyka na obozie?

Dlaczego młodzież tak lubi wakacyjną naukę jeżyka na obozie?

Wakacje to czas, w którym młodzi ludzie mogą w końcu odpocząć i od rygoru szkoły i od konieczności systematycznego uczenia się. Czy jednak oznacza to, że są skazani na odcięcie się od jakiegokolwiek kontaktu z wiedzą? Odpowiedź na tak postawione pytanie może być jedynie przecząca, a najlepszym dowodem na to jest duża popularność, jaką cieszą się te wakacyjne wyjazdy, które pozwalają na zdobywanie nowych umiejętności językowych. To, że są one wysoko cenione przez dorosłych, wydaje się zrozumiałe. Okazuje się jednak, że sami nastolatkowie również wypowiadają się na ich temat z uznaniem.

Nauka inna niż zwykle

Dlaczego młodzież tak lubi wakacyjną naukę jeżyka na obozie?Co sprawia, że wyjazdy językowe są tak lubiane nie tylko przez młodsze dzieci, ale również przez nastolatki, którym przecież dość trudno jest zaimponować? Okazuje się, że sama forma nauki ma ogromny wpływ na to, że są one postrzegane pozytywnie. Gdyby w czasie wyjazdu młodzież musiała zasiadać w szkolnych ławkach, pisać sprawdziany, a wieczorami uczyć się na pamięć setek słówek, z pewnością do nauki nie motywowałoby nawet to, że szkoła zlokalizowana jest w jakimś pięknym miejscu. Na wyjazdach językowych nauka wygląda jednak inaczej. Zajęcia teoretyczne są ograniczone do minimum, wiedzę zaś nie tylko zdobywa się, ale również weryfikuje w praktyce. Pozwala to na szybkie wykorzystywanie zdobytych informacji i często zmienia się w znakomitą zabawę.

Nowe możliwości w nowym otoczeniu

Najważniejsze niezmiennie okazuje się jednak to, że podczas zorganizowanego wyjazdu wakacyjnego można na moment odciąć się od domu, zapomnieć o oczekiwaniach rodziców, a nawet – o pozycji zajmowanej zazwyczaj w grupce rówieśniczej. Wyjazd otwiera nowe możliwości, pozwala na sprawdzenie się w mniej typowych warunkach, stawia pytanie o to, jak przebiega w nich proces aklimatyzacji i daje ciekawe, choć nie zawsze miłe odpowiedzi. Nikt nie zmieni się w ciągu kilku tygodni, wiele osób przyznaje jednak, że wakacyjny obóz lub wyjazd na kolonie uświadomił im, że wiele wyobrażeń o sobie samym zasługuje na zweryfikowanie.

Więcej na http://www.atas.pl/pl/wyjazdy-jezykowe

Podobne wpisy: