Czym jest witamina D3?

Czym jest witamina D3?Witamina D3 produkowana jest podczas wystawiania skóry na słońce. Dokładniej mówiąc, jest to hormon steroidowy odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu kostnego.

Rola witaminy D

Witamina D jest niezbędna dla naszego organizmu. Odpowiada za wchłanianie się wapnia i fosforu. Jest czynnikiem, dzięki któremu możemy utrzymać prawidłową postawę i mieć zdrowe zęby. Jeśli mieszkamy w słabo nasłonecznionej części świata lub nie lubimy kąpieli słonecznych możemy być podatni na jej niedobór. Taki stan może prowadzić do złego samopoczucia, apatii i braku energii. Jak radzić sobie w przypadku osłabienia i czym grozi zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie? Najczęstszą przyczyną chorób kości jest niedobór witaminy D3. Największe ryzyko zachorowań dotyczy kobiet w okresie menopauzy i dzieci, które mają znaczny niedobór witaminy.

Choroby związane z niedoborem witaminy D

Najczęstsze choroby to Osteoporoza- ubytek masy kostnej. Grozi większą szansą na złamanie kości, powoduje bóle szkieletowe oraz powstawanie garba starczego. Osteomalacja- rozmiękczenie kości, znaczna utrata wapnia i fosforu. Objawami są podatność na łamanie kości, deformacja ciała, powstawanie kifotyzacji (wygięcie kręgosłupa), osłabienie mięśni, przez co chory szybko się męczy. Krzywica- choroba dziecięca (występuje między 2 miesiącem a 3 rokiem życia). Powoduje zmiany w układzie szkieletowym oraz nieprawidłowy rozwój. Najczęstszymi objawami są brak apetytu, potliwość, rozdrażnienie, opóźnione ząbkowanie. Każdy rodzaj schorzenia leczy się przy pomocy podawania witaminy D3 doustnie lub przy pomocy zastrzyków domięśniowych. Wiele ciekawych informacji w temacie witaminy D3 znajdziemy na stronach internetowych, na których to dana tematyka jest poruszana. Jeżeli tylko chcesz dowiedzieć się czegoś więcej w temacie, to zapraszamy do zapoznana się z informacjami, a dzięki nim szybko przekonamy się, że było warto. Witamina D3 jest pożądaną dla naszego organizmu i warto zadbać oto, aby jej odpowiednie stężenie było zachowane. W ten oto sposób możliwe staje się, by wpłynąć na zwiększenie stężenia witaminy D3 w naszym organizmie.

Podobne wpisy: