Czy warto stosować spray do czyszczenia uszu?

Czy warto stosować spray do czyszczenia uszu?

Typowym sposobem wykorzystywanym w polskich domach do czyszczenia uszu jest znany wszystkim patyczek higieniczny, potocznie zwany wacikiem, który wpycha się do ucha i niczym wyciorem w kominie, próbuje się usunąć zalegające tam nieczystości w postaci woskowiny. Sęk w tym, że każde opakowanie takiego produktu higienicznego opatrzone jest wyraźnymi instrukcjami, aby nie wykorzystywać ich w ten sposób i co najwyżej używać patyczków do czyszczenia małżowiny usznej. Wszyscy ignorujemy te zastrzeżenia, ale to zła droga. Tak naprawdę do czyszczenia uszu wykorzystywany powinien być spray do czyszczenia uszu.

Czym ryzykujemy, jeśli preparat do czyszczenia uszu jest w odstawce?

Patyczki higieniczne mogą wydawać nam się wygodnym sposobem na czyszczenie uszu i nawet pokonywać spray do czyszczenia uszu pod tym względem, ale w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Korzystanie z takiego narzędzia powoduje, że zamiast usuwać woskowinę z ucha, dopychamy ją, przez co w uchu może powstać nawet bardzo nieprzyjemny czop blokujący naszą zdolność do prawidłowego słyszenia. Jest to szczególnie duży problem osób starszych, które nie zawsze są w stanie manipulować patyczkiem higienicznym na tyle skutecznie, by sobie poradzić z wydzieliną w uchu, a brak regularnego płukania uszu u osób starszych skutkuje gromadzeniem się wydzieliny. Warto zauważyć, że wydzielina w uszach jest zupełnie naturalną substancją i najlepiej by było, gdybyśmy jej ręcznie nie usuwali, ponieważ nasz organizm jest w stanie sam ją wysuszać i wykruszać. Niestety, takie zachowanie nie jest społecznie akceptowane.

Spray do czyszczenia uszu w praktyce

Wykorzystując spray do czyszczenia uszu np. taki jak Fonix mamy pewność, że nie będziemy blokować w uchu wydzielin, jak również nie ryzykujemy uszkodzeniami mechanicznymi delikatnych elementów wnętrza ucha. Spray nie ma żadnych działań ubocznych, a jego jedynym zadaniem jest tak naprawdę rozpuszczanie woskowiny zbierającej się w uszach tak, by mogła sobie spokojnie wypłynąć lub zostać usunięta na chusteczce. Najwygodniejszym sposobem jest po prostu przepłukanie ucha po wykorzystaniu takiego środka.

W zasadzie nie należy pytać, czy środek do czyszczenia uszu w spray’u warto jest stosować, ponieważ nie ma żadnej dobrej alternatywy dla niego. Można oczywiście po prostu płukać ucho zwykłą wodą, ale jest to często niewystarczający zabieg i do tego wymaga naprawdę dużych ilości wody.

Podobne wpisy: