Sagi rodzinne - dlaczego tak chętnie je czytamy?

Sagi rodzinne – dlaczego tak chętnie je czytamy?

Czytelnictwo w naszym kraju nadal utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, ale nie zmienia to faktu, że coś tam jednak czytamy. Często książki, które wpadają nam w ręce dotyczą samego życia, oparte są na faktach, albo przynajmniej skonstruowane na tyle, żeby jak najbardziej przypominać nasze codzienne życie.

Dlatego też ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju sagi. Dobra saga rodzinna to wielowątkowa opowieść o losach całego rodu, czasami opowieść tragiczna, innym razem wesoła. To, co uderzającego jest w tych historiach to fakt, że sagi rodzinne to jedne z najciekawszych i jednocześnie najchętniej czytanych utworów.

Większość z nas pamięta Dynastię, co prawda mowa tu o sadze serialowej, ale nie zmienia to faktu, że swego czasu cieszyła się ona ogromną popularnością. Najciekawsze w całej historii jest to, że saga rodzinna zazwyczaj rozpościera się na przynajmniej 2 lub 3 pokolenia, to zaś sprawia, że cała fabuła jest bardziej skomplikowana i mamy ogląd na życie ludzi z różnych epok czasowych. Dla nas dwa czy trzy pokolenia mogą się z pozoru wydawać niedużą różnicą, ale jeśli wziąć pod uwagę przemiany społeczne i ekonomiczne, to okaże się, że w tym czasie życie zmieniło się na tyle, że losy ludzi w kontekście tych zmian wyglądają całkiem inaczej. Często w historii do głosu dochodzi zbieżność poglądów, całkiem inne spojrzenie na życie, na miłość czy na karierę. To zaś powoduje, że sprawy zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Zwyczajna saga rodzinna po rozłożeniu jej na czynniki pierwsze okazuje się być czymś niebywale ciekawym, jeśli dodatkowo rodzina spędza ciekawe życie, jest powiązana ze sztuką, kulturą, polityką, albo jej członkowie posiadają ciekawe zawody, to całość układa się w niezwykle barwną mozaikę, od której nie można się oderwać. Jeśli ciekawią Cię takie książki, nie szukasz silnych wrażeń, a życia w jego prawdziwej odsłonie, to taka saga rodzinna jest dla Ciebie doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Czytać będziesz z przyjemnością, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Podobne wpisy: