Rzymskie muzea

Rzymskie muzeaRzym jest miastem muzeów. Znajdują się w nim nie tylko słynne Muzea Watykańskie, ale także szereg innych.

Warto pamiętać, że w pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp do większości rzymskich muzeów jest bezpłatny.

Narodowe Muzeum Etruskie

Mieści się w willi Giulia. Ten niewielki pałacyk został wybudowany na polecenie papieża Juliusza III przez Vignola Vasari i Bartolomeo Ammannati. Willę zbudowana w stylu renesansowym. Muzeum zostało założone w roku 1889. Zgromadzono w nim kolekcję sztuki etruskiej. Niegdyś Etruskowie panowali nad Rzymem, ich kultura i oni sami zostali jednak zniszczeni przez Rzymian. Eksponaty zostały zgromadzone w 34 salach. W pierwszych salach zostały zaprezentowane rekonstrukcje nekropolii i grobów. Sala VI to z kolei okazja do zobaczenia kultowych rzeźb z okresu etrusko-helleńskiego. W przedsionku prowadzącym do sal muzealnych można zapoznać się z miejscowościami, w których prowadzone były prace wykopaliskowe.

Galeria Borghese

Początek muzeum dała kolekcja malarstwa i rzeźby zgromadzona przez kardynała Scypiona Borghese. W czasach napoleońskich kolekcja została bardzo mocno ograbiona. W roku 1902 stała się własnością państwa włoskiego. Zbiory obejmują między innymi kolekcję rzeźb antycznych. Wśród nich jest między innymi „Tańczący faun”. W kolekcji znajdują się również dzieła pochodzące z epoki baroku. Wśród nich są młodzieńcze dzieła Lorenza Berniniego: „Dawid” i grupa „Dafne”. W dziale malarstwo zgromadzono między innymi obrazy Caravaggio („Święty Hieronim”, „Madonna dei Palafrenieri”), Giorgiona, Tycjana, Rafaela, Rubensa.

Muzeum Sztuki Nowożytnej

W kolekcji zgromadzone zostały dzieła włoskich i zagranicznych autorów, którzy tworzyli od XIX do XX wieku. W salach muzealnych zgromadzone zostały zarówno obrazy z okresu neoklasycyzmu, renesansu, impresjonizmu. Kolekcja obejmuje również malarstwo futurystyczne i abstrakcyjne. Muzeum Sztuki Nowożytnej położone jest niedaleko Narodowego Muzeum Etruskiego. W kolekcji znajdują się między innymi dzieła Cézanne´a.

Podobne wpisy: