Przemysł w Polsce i na świecie

Przemysł w Polsce i na świeciePrzyglądając się historii przemysłu i konfrontując ją z jego obecnym stanem, można by zadziwić się tym, jak bardzo zmieniła się jego postać.

Obecnie w przemyśle wciąż wykorzystuje się to, z czego korzystali nasi przodkowie, choć często przy zastosowaniu nowoczesnych metod – najlepszym przykładem jest węgiel, który wciąż znajduje powszechne zastosowanie jako surowiec energetyczny, choć obecnie zachodzą znaczące zmiany w tym kierunku, potrzeba bowiem nowych, ekologicznych i wydajnych źródeł energii. Świat nie stoi w miejscu i objawia się to nie tylko w samym przemyśle, ale we wszystkich dziedzinach życia.

Przemysł na miarę XXI wieku

Słowo „przemysł” wielu z nas może kojarzyć się z wielkimi budynkami fabryk, z których sterczą plujące dymem kominy. Oczywiście takie fabryki istnieją i są bardzo potrzebne, jest to jednak przemysł ciężki, który, dawniej będąc główną gałęzią przemysłu, jest tylko jego częścią jako całości. Obecnie niesamowicie ważny stał się przemysł wysokiej technologii, który pomimo pompatycznie brzmiącej nazwy zajmuje się głównie opracowywaniem i tworzeniem bardzo małych elementów, czyli urządzeń i narzędzi służących technologii cyfrowej. Nie wykorzystuje on wielkich kominów tylko biurowce i nowoczesne wnętrza – wystarczy zobaczyć jak wygląda Dolina Krzemowa, która jest centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii.

Czy nadejdą lepsze czasy?

Przyglądając się przemysłowi światowemu nie należy zapominać o naszym rodzimym polskim przemyśle. Przemysł w Polsce przechodził wiele zmian, razem z samym krajem – przypominają nam o tym choćby opuszczone hale produkcyjne i fabryki dawniej zajmujące się przemysłem ciężkim. Wbrew powszechnej opinii sytuacja, w jakiej obecnie znajduje się polski przemysł nie jest wcale taka zła. Istnieją nawet głosy mówiące, że przeżywa on obecnie jeden z najlepszych swoich okresów. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że nie są to pobożne życzenia i faktycznie coś jest na rzeczy. Polski przemysł nie jest co prawda główną częścią naszej gospodarki, jednak każdemu obywatelowi powinno zależeć na tym, by był on w jak najlepszej formie.

Podobne wpisy: