Programy do projektowania cam/cad

Programy do projektowania cam/cad

W dużym skrócie jest to oprogramowanie do projektowania modeli trójwymiarowych, na ogół wykorzystywane do projektowania podzespołów, części a nawet całych, dosyć skomplikowanych elementów. Zasada działania w bardzo dużym stopniu przypomina sposób projektowania budynków stosowany w popularnych programach architektonicznych.

Programy do projektowania cam/cadW swojej podstawowej wersji program cam daje po prostu możliwość modelowania obiektów trójwymiarowych, które następnie mogą być zaprezentowane w formie zaawansowanego modelu trójwymiarowego oraz też mamy możliwość eksportu danych geometrycznych takiego obiektu, z pomocą których możliwe jest już ich fizyczne wytworzenie.

Na ogół poprzez napisanie specjalnego oprogramowania do maszyn takich jak obrabiarki, które są w stanie wytworzyć pożądany element. WW wielu przypadkach też zaawansowane oprogramowanie program cam daje możliwości sprawnego wygenerowania gotowego już programu, który może być przekazany do odpowiednich maszyn. Sam projektant nie musi oczywiście wszystkiego tworzyć od nowa, bowiem bardzo mocno utrudniałoby to prowadzone prace.

W każdej chwili można bowiem skorzystać z gotowych i dosyć obszernych bibliotek. Wiele standardowych elementów jest już dostępnych przy zakupie aplikacji ,która często dysponuje także biblioteką części największych światowych producentów. Odpowiednie projekty takich części do programów cad cam są zresztą nie rzadko dostarczane przez samych producentów.

Szczegóły na: http://www.visicadcam.pl

Ważnym elementem oprogramowania tego typu jest możliwość przeprowadzania zaawansowanych symulacji. Ma to ogromne znaczenie w szczególności w procesie projektowania elementów ruchomych czy też wyjątkowo zaawansowanych takich jak chociażby formy wtryskowe, gdzie program cad cam jest w stanie przewidzieć i podpowiedzieć projektantowi w przypadku stwierdzenia na przykład ryzyka odkształceń, a sama symulacja może obejmować nawet symulację wtrysku gazu pod odpowiednim ciśnieniem. Ciekawą możliwością, którą dają programy cad jest także tak zwana inżynieria wsteczna umożliwiająca wprowadzenie do programu rzeczywistych obiektów.

Podobne wpisy: