Prasa krawędziowa

Prasa krawędziowa

Prasy krawędziowe są kolejnymi urządzeniami wykorzystywanymi w procesie obróbki i wytwarzania elementów, najczęściej metalowych. Najprostsze prasy krawędziowe są obsługiwane ręcznie oraz napędzane siłą mięśni. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane do niektórych zastosowań, na przykład w sytuacji gdy zachodzi potrzeba wytworzenia stosunkowo prostych elementów z cienkiej blachy.

Prasa krawędziowaPrzykładem mogą być tutaj najprostsze parapety zewnętrzne wytwarzane z jednego, cienkiego arkusza blachy. Przy bardziej skomplikowanych zadaniach potrzebna jest już zaawansowana prasa krawędziowa wyposażona w tak zwany zderzak tylny, napędzany osobnym silnikiem. Jest to jeden z ważniejszych elementów maszyny, dzięki któremu możliwe jest wyginanie nawet grubej blachy w ściśle określony sposób.

Poszczególne prasy krawędziowe różnią się pomiędzy sobą zarówno siłą nacisku, co przekłada się na możliwości obróbki elementów o określonej grubości jak i sposobem programowania. W stosunkowo prostych urządzeniach pozycja zderzaka jest każdorazowo ustawiana za pomocą przycisków z plusem i minusem. W

ymaga to odpowiedniego doświadczenia i stwarza ryzyko braku powtarzalności wytwarzanych elementów. Jeśli jednak prasa krawędziowa wyposażona jest już w nowoczesny sterownik cnc to jak najbardziej możliwe jest dokładne zaprogramowanie jej zachowania, w tym także każdorazowej pozycji zderzaka. Przygotowane oprogramowanie można także zapisać i wykorzystać w przyszłości do wytworzenia dokładnie takich samych części.

W sytuacji gdy prasa krawędziowa działa w oparciu o zapisany zbiór instrukcji, wytwarzane elementy zawsze są dokładnie takie same, osiąga się więc bardzo wysoki poziom powtarzalności. W porównaniu do urządzeń takich jak obrabiarki cnc, proces programowania prasy krawędziowej jest bardzo prosty. W przypadku nieco bardziej zaawansowanych elementów wytwarzanych w oparciu o prasę krawędziową także wykorzystuje się w pierwszej kolejności proces projektowania odpowiedniego modelu, który dopiero później jest wykonywany na odpowiedniej prasie krawędziowej.

Odwiedź również: http://www.radancnc.pl/giecie/radbend

Podobne wpisy: