Po co są nam potrzebne kratki wentylacyjne?

Po co są nam potrzebne kratki wentylacyjne?

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym budynku. Na jego funkcjonowanie bardzo duży wpływ mają kratki wentylacyjne. Najczęściej montowane na ścianach u wlotu i wylot instalacji wentylacyjnej.

Są widoczne, a więc powinny wpisywać się w ścianę tak, aby były albo mało widoczne, albo na tyle estetyczne, że będą dodatkowym elementem dekoracyjnym.

Rodzaje kratek

Kratki wentylacyjne można podzielić stosując różne kryteria. Jednym z nich może być rodzaj materiału, z którego są wykonane. Podział w tym przypadku jest bardzo prosty: do wyboru mamy tylko kratki wentylacyjne plastikowe i metalowe. Jeśli już jednak chodzi o kratki metalowe to wykonywane są z różnego metalu. Bardzo wytrzymałe są kratki ze stali szlachetnej lub nierdzewnej. Ta ostatnia wymaga jednak zabezpieczenia. Kratki poddaje się malowaniu proszkowemu lub galwanizuje. Wśród kratek wentylacyjnych wyróżnić można kratki kominkowe. Stosowane są one do kominków z wkładem. Dzięki nim wkład kominkowy jest chroniony przed przegrzaniem się. W przypadku kratek kominkowych jedynym materiałem do ich produkcji jest stal. Kratki wentylacyjne kominkowe muszą bowiem być odporne na bardzo wysoką temperaturę.

Kratka z żaluzją czy bez?

Zależy do czego kratka ma być przeznaczona. W przypadku kratek kominkowych odradza się zakup kratek z żaluzją. Do zasłonięcia kratki może dojść przypadkowo, a do grozi, jak już wspomnieliśmy, przegrzaniem wkładu Kratek tych nie powinno się też montować w kuchniach i łazienkach. Kratka wentylacyjna z żaluzją jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdy w salonie nie ma kominka. Dzięki żaluzji my sami możemy decydować o tym, czy ma ona pozostawać cały czas otwarta, czy tylko częściowo. Kratka z żaluzją doskonale sprawdza się w czasie wietrznych, chłodnych dni.

Niezależnie od tego, jaką kratkę wentylacyjną wybierzemy pamiętajmy, że będą osadzać się na niej drobinki kurzu i innych zanieczyszczeń. Przy porządkach nie można więc zapomnieć także o czyszczeniu kratki. W przypadku zabrudzonej kratki cyrkulacja powietrza nie będzie optymalna.

Szeroką ofertę kratek kominkowych znajdziesz tutaj.

Podobne wpisy: