Plac świętego Piotra i bazylika świętego Piotra

Plac świętego Piotra i bazylika świętego PiotraPaństwo watykańskie powstało w 1929 roku w efekcie Traktatu Laterańskiego, który został zawarty pomiędzy królestwem Italii a Stolicą Apostolską.

Pozostaje pod suwerenną władzą papieża. Plac i Bazylika świętego Piotra to miejsca wyjątkowo licznie odwiedzane przez turystów przyjeżdżających do Rzymu.

Plac świętego Piotra

Plac obramowany jest zaprojektowaną przez Berniniego w drugiej połowie XVII wieku kolumnadą. Plac ma kształt elipsy. Kolumnada jest zwieńczona sto czterdziestoma figurami przedstawiającymi świętych oraz herby papieża Aleksandra VII. Słynna Spiżowa Brama znajduje się na początku prawej kolumnady. Przy niej znajduje się stoisko Prefektury Domu Papieskiego. Tutaj turyści i pielgrzymi mogą dowiedzieć się między innymi, jak można zwiedzić Watykan. Po lewej stronie placu znajduje się zbudowana w roku 1675 fontanna zaprojektowana przez Berniniego. Na środku placu wzniesiono obelisk, który został odnaleziony na terenie cyrku Kaliguli.

Bazylika świętego Piotra

Budowę współczesnej bazyliki rozpoczęta w czasie pontyfikatu papieża Juliusza II. Prace nad projektem powierzono Donatowi Bramante. Bramante ani papież nie dożyli końca budowy. Dalsze prace nad budową bazyliki prowadzili: Rafael, Sangallo, Peruzzi, Michał Anioł, Fontana i Maderno. Bazylika ma imponujące rozmiary. Długość nawy wynosi 186 metrów, a wysokość sklepienia centralnego 23 metry. Na górnym poziomie fasady znajduje się 9 balkonów. Jeden z nich nazywany jest „loggią błogosławieństw”. To stąd w uroczyste dni papież udziela błogosławieństwa miastu i światu. Z tej samej loggii ogłaszana jest wiadomość o zakończeniu konklawe i wybraniu nowego papieża. Zwiedzanie bazyliki rozpoczyna się od prawej nawy. W pierwszej z kaplic znajduje się słynna „Pieta” autorstwa Michała Anioła. We wnętrzu bazyliki znajduje się także posąg patrona świątyni – świętego Piotra. Wielkie wrażenie na zwiedzających robi czasza kopuły. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Panorama wynagradza trud włożony we wspinaczkę – tylko część trasy pokonuje się windą.

Podobne wpisy: