Parę faktów o ekogroszku

Parę faktów o ekogroszkuOkres grzewczy mamy w pełni, więc musimy zmierzyć się z nieuchronnie powracającym każdego roku pytaniem: jaki rodzaj opału najlepiej wybrać? W dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć temat ekogroszku, który z wielu powodów zyskuje coraz większą popularność w gospodarstwach domowych.

Na samym wstępie wypadałoby wyjaśnić, czym sam ekogroszek jest. Otóż jest to rodzaj stałego paliwa, uzyskiwanego z węgla brunatnego lub węgla kamiennego z przeznaczeniem na produkcję energii cieplnej.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek charakteryzuje się paroma właściwościami, które czynią go atrakcyjnym wyborem wobec innych rodzajów opału. Przede wszystkim wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla (ponad 24 000 kJ/kg), z bardzo niską zawartością siarki (poniżej 1%) i z niewielką wilgotnością (poniżej 10%). Właściwości te czynią go bardzo wydajnym źródłem przyjemnego ciepła. Jednak to nie koniec zalet. Kolejnym plusem jest niewielka ilość popiołu, jaka pozostaje po jego spalaniu. Stanowi to duże udogodnienie w kwestii konserwacji kominka – nie trzeba go tak często czyścić.

Jak sprzedawany jest ekogroszek ?

Ekogroszek sprzedawany jest głównie w dwóch formach: luźnej oraz workowanej. Ekogroszek workowany jest wprawdzie nieco droższy od luźnego, ale wiążą się z tym pewne korzyści. Przede wszystkim użyteczny będzie dla osób, które nie mają dużych powierzchni do magazynowania. Ekogroszek w opakowaniach będzie bardziej przyjazny do przechowywania. Poza tym w bardzo prosty sposób można sprawdzić, czy waga w worku odpowiada tej, którą zadeklarował sprzedawca. Ważenie luźnego ekogroszku nie jest już tak komfortowe. Dodatkowo, jeśli ekogroszek jest odpowiednio zabezpieczony, to można go swobodnie dłużej przechowywać bez ryzyka utraty jakichkolwiek właściwości. Pozwala to wówczas poza sezonem kupić tani ekogroszek i następnie przez kilka miesięcy po prostu go gdzieś składować.

Granulacja ekogroszku mieści się w przedziale 5 – 25 mm, jest więc on idealny do pieców z podajnikami.

Podsumowując, ekogroszek to bardzo wydajne i przyjazne rozwiązanie.

Podobne wpisy: