Pałac i bazylika na Lateranie

Pałac i bazylika na LateraniePałac i bazylika na Lateranie to miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Rzymie.

Pałac Laterański

Został zbudowany w roku 1586. Autorem projektu był Domenico Fontana. Pełnił funkcję letniej rezydencji papieża. Pozostałości dawnego pałacu na Lateranie, który przez wieki był siedzibą papieży można zobaczyć naprzeciwko nowego.

Bazylika Laterańska

Świątynia nosi tytuł: „Najświętszy kościół laterański, Matka i Głowa kościołów całego Miasta i Świata”. Jest pierwszą i najważniejszą świątynią katolicką. Została wzniesiona za panowania cesarza Konstantyna z fundacji papieża Melchiadesa. Wybudowano ją na gruntach będących własnością rodziny Lateranów. Cesarz Konstantyn podarował je kościołowi. Początkowo świątynię nazywano Bazyliką Zbawiciela, dopiero później jej patronem został święty Jan Chrzciciel i święty Jan Ewangelista. Bazylika wielokrotnie była niszczona, wiele razy niszczyły ją także pożary. Zawsze jednak ją odbudowywano poddając przy okazji przebudowom. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowom w XVII (zmieniono wnętrza świątyni) i XVIII wieku.

Architektura i wnętrze bazyliki

Świątynia jest budowlą pięcionawową. Została zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Fasada kościoła została zaprojektowana przez Aleksandra Galilei. Przez dwie kondygnacje poprowadził on potężne pilastry. Budowla zwieńczona jest wysoką attyką. Na jej szczycie znajduje się 15 posągów. W lewej części portyku znajduje się posąg Konstantyna przeniesiony z term na Kwirynale. Wnętrze świątyni pełne jest rzeźb i obrazów z okresu baroku. W prawej nawie zachował się pochodzący z XIV wieku fresk. Ołtarz umieszczony jest w centralnym punkcie bazyliki. Msze święte sprawuje przy nim jedynie papież. Bazylika jest miejscem wiecznego spoczynku 23 papieży.

Przydatne informacje

Bazylika jest otwarta w godzinach od 7.00 do 18.30. W godzinach od 9.00 do 18.00 można zwiedzać również dziedziniec wewnętrzny. Od godziny 10.00 do 17.30. można zwiedzać także muzeum. Wstęp do świątyni jest bezpłatny, za zwiedzania muzeum i dziedzińca trzeba zapłacić.

Podobne wpisy: