Ogrzewanie domu paliwem stałym

Ogrzewanie domu paliwem stałym

Ogrzewanie budynków paliwem stałym jest nadal bardzo popularne. W przypadku korzystania takiego rozwiązania trzeba wybrać między kilkoma różnymi rodzajami opału.

Węgiel kamienny

Jest to jedno z najbardziej popularnych paliw opałowych. Wynika to między innymi z faktu, że jest bardzo łatwo dostępny, można kupić go wszędzie i w przystępnej cenie. Cechuje się wysoką wartością opałową. Na rynku dostępne są różne rodzaje pali wytarzanych z węgla kamiennego, na przykład koks, ekogroszek, brykiety.

Drewno opałowe

Drewno jest trudniejsze do pozyskania niż węgiel, ale jednocześnie uznaje się je za bardziej ekologiczną metodę ogrzewania. Jakość drewna jako opału będzie zależała od wielu czynników, między innymi sposobu przechowywania. Nie bez znaczenie jest także gatunek, na przykład drzewa iglaste będą wymagały innych kotłów niż iglaste.

Biomasa

Biomasa to różnego rodzaju odpady pochodzenia roślinnego, zielony nawóz, pozostałości po żniwach, chwasty. Może mieć bardzo różne formy, na przykład granulek, pelletu, brykietów. Do biomasy zalicza się także pył drzewny. Zaletą pelletu i brykietów jest fakt, że spalają się praktycznie w całości, zostawiają minimalne ilości popiołu i nie brudzą. Resztki ze spalania nadają się do wykorzystania jako nawóz. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie.

Ekogroszek i miał

Te paliwa stałe stanowią bardzo popularną alternatywę dla ogrzewania gazowego. Ekogroszek jest wprawdzie nieznacznie droższy od miału (sprawdź ceny), natomiast jego zaletą jest to, że jest bardziej czysty. Jego załadunek jest łatwy i przyjemny w porównaniu z miałem, który intensywnie się pyli.

Słoma

W naszym kraju używana jest w niewielkim stopniu. Niestety część słomy, która nadaje się do wykorzystania w charakterze opału zostaje na polu.

Jakie paliwo najlepiej kupić? Dla większości osób najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Ogrzewanie domu jest kosztowne, wiec każdy szuka oszczędności. Warto jednak zwrócić uwagę na inne czynniki, które również mają znaczenie, na przykład wygodę i ekologiczność stosowanego opału.

Podobne wpisy: