O twórczości Tycjana

O twórczości Tycjana

Tycjan jest jednym z włoskich malarzy okresu renesansu. Giorgione mówił, że Tycjan umiał malować już w łonie matki. Tycjan był artystą, którego wyczucie koloru i instynkt malarski były naprawdę niebywałe. W jego obrazach można wyczuć zapowiedź przyszłych stuleci. Jego dzieła były naśladowane, kopiowane i interpretowane przez tak różnych malarzy jak Watteau i Goya. Tycjan jest jednym z niewielu artystów, którzy sławę zdobyli jeszcze za życia. O jego względy zabiegali możnowładcy, nawet cesarz Karol V.

Wniebowzięcie: jedno z wielkich dzieł Tycjana

Wierni, którzy 20 marca 1518 roku zebrali się w weneckiej bazylice Santa Maria Gloriosa dei Frari przeżyli szok; wśród gotyckich okien głównego ołtarza pojawił się nowy obraz, który został idealnie wkomponowany we wnętrze świątyni. Oglądający nie byli zgodni w ocenie tego dzieła, Tycjan stworzył swoje dzieło w zupełnie nowym stylu. Zastosował odważne skróty perspektywiczne, w efekcie widz umieszczony zostaje „tuż obok” wydarzenia, które rozgrywa się na obrazie. Apostołowie na obrazie Tycjana są przejęci i zachwyceni, ale nie mają żadnych atrybutów świętości. Artysta przedstawił ich jako zwyczajnych ludzi, którzy spontanicznie przy pomocy gestów wyrażają swoje zaskoczenie. Wniebowzięcie to obraz, którego namalowanie zajęło Tycjanowi dwa lata. Pracę nad obrazem artysta rozpoczął w roku 1516, dzieło zostało ukończone w 1518 roku.

Pieta – ostatni obraz Tycjana

Tematyką ostatnich płócien Tycjana jest cierpienie. Bohaterami jego dzieł jest umęczony Chrystus, torturowany przez Apollona satyr Marsjasz, prześladowana Lukrecja. Malarz jest już stary i myśli o śmierci. Obraz przygotowuje do kaplicy w kościele Santa Maria Gloriosa dei Frei. Pieta jest ostatnim dziełem artysty. Obraz nie został ukończony, pracę przerwała śmierć artysty. Dzieło Tycjana zostało dokończone przez Palma il Giovane.

Dokładna data urodzenia Tycjana nie jest znana. Przyjmuje się, że urodził się między rokiem 1488 a 1490 w Pieve di Cadore. Tycjan umiera w samotności 27 sierpnia 1576 roku.

Podobne wpisy: