O akustyce wnętrz

O akustyce wnętrzWszyscy potrzebujemy czasem ciszy, aby nasz odpoczynek mógł być naprawdę wartościowy, a umysł mógł się zregenerować. Nierzadko zdarza się jednak tak, że nawet w budynkach zaprojektowanych z wysokiej jakości materiałów, dźwięk nie rozchodzi się tak, jak tego byśmy chcieli. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zadbać o odpowiedni projekt akustyczny. Warto pamiętać, że akustykę zawsze można poprawić.

Akustyka, jako dziedzina, koncentruje się na rozchodzeniu się fal dźwiękowych w danym pomieszczeniu. W momencie, gdy – na przykład – podczas rozmowy wydobywa się z naszych ust pewien dźwięk, występuje on pod postacią fali, która odbija się m.in. od ścian. Im więcej tego dźwięku zostanie pochłonięte, tym mniejsze będzie echo (czyli krótszy czas pogłosu). Duże odbicia dźwięku mogą powodować to, że echo się wydłuża, a fala nakłada się na źródło dźwięku – w ten sposób dochodzi do powstania hałasu.

Czym zajmuje się akustyka wnętrz?

Akustyka wnętrz zajmuje się kwestią dźwięku w różnego rodzaju pomieszczeniach, także w takich, w których będzie on odgrywał kluczową rolę, np. w kinie czy w studiu nagraniowym. Do jej zadań należy więc także optymalizacja czasu pogłosu, dzięki czemu każdy dźwięk będzie dla nas wyraźny. Akustycy wnętrz zajmują się minimalizowaniem hałasu oraz adaptacją akustyczną pomieszczeń, między innymi, poprzez pomiary czasu pogłosu czy też dobór ustawienia kolumn oraz miejsc odsłuchowych.

Od czego zależy jakość dźwięku?

Jakość dźwięku w pomieszczeniu zależy od wielu różnych czynników. Wpływa na to, między innymi, izolacyjność akustyczna ścian, podłóg i sufitów. Jeżeli jest ona duża, dźwięk w danym budynku nie powinien przedostawać się na zewnątrz i odwrotnie. Jeżeli jest ona jednak mała, należy poprosić specjalistów o jej ulepszenie w budynku.

Warto wiedzieć, że niektóre firmy oferują usługi w zakresie adaptacji akustycznej wnętrz przez Internet. Jeżeli nie mamy czasu, aby konsultować się ze specjalistami osobiście, warto przesłać im wszystkie plany, rysunki, zdjęcia dotyczące danego pomieszczenia. Im więcej informacji oni otrzymają, tym lepszy będzie wykonany projekt.

Sprawdź również: http://eco-noise.pl/

Podobne wpisy: