Niedobór D3 a krzywica u dzieci

Niedobór D3 a krzywica u dzieciWitamina D3 jest niezwykle ważna w czasie ciąży. Pozwala na odpowiednie „wyposażenie” dziecka w składniki mineralne, jakimi są wapń i fosfor, które odpowiadają za budowę szkieletu – kości i zębów. W przypadku braku uzupełniania niedoborów witaminy D3 przez matkę, również dziecko zostaje pozbawione tej słonecznej, dobroczynnej witaminy. Jednym z negatywnych skutków jest krzywica.

Przede wszystkim, co powinniśmy zauważyć od razu, główka dziecka bardzo szybko się poci bez względu na to czy jest to czas karmienia, czy sen. Do tego przy występowaniu u dziecka krzywicy pojawią się objawy, takie jak opóźnione wyżynanie się ząbków, długo niezrastające się ciemiączko, spłaszczona z tyłu główka (będzie to widać zwłaszcza po kąpieli, kiedy włoski na potylicy będą przylegały do skóry), różaniec krzywiczy (nienaturalne zgrubienia pojawiające się pomiędzy kostną a chrząstną częścią żeber), garb krzywiczy, zniekształcone stopy i kości, zdeformowane kolana (szpotawość kolan).

Jak wygląda krzywica u dzieci?

Jeśli wystąpi jeden z tych elementów nie ma większych powodów do obaw, jeśli jednak zauważymy więcej nieprawidłowości, warto zwrócić się do lekarza pediatry. Niestety nawet przy prawidłowej suplementacji witaminy D3 w ciąży wciąż może dojść do wystąpienia choroby u dziecka. Może mieć ona wtedy przyczynę w innych zaburzeniach u noworodka – na przykład, gdy występują u niego zaburzenia trawienia lub wchłaniania, albo jest to spowodowane wadą genetyczną.

Jak leczyć krzywicę?

Przede wszystkim przez wyeliminowanie przyczyny, czyli słabej przyswajalności witaminy D. Jeśli powód jest trywialny i chodzi tylko o zbyt małą ekspozycję na słońce i nieodpowiednią dietę – łatwo możemy to zmienić. Jeśli takie będą też zalecenia lekarza, do diety dziecka można włączyć również suplementy farmaceutyczne. W przypadku słabej absorpcji witaminy z układu pokarmowego, która ma podłoże chorobowe, nie obejdzie się bez wizyt u lekarza. Najważniejsze powinno być dla młodych rodziców docenienie roli witaminy D i włączenie jej na stałe do posiłków całej rodziny.

Sprawdź również http://www.vitrumd3.pl/brak-niedobory-witaminy-d3

Podobne wpisy: