Drożdżaki a problemy ze skórą

Drożdżaki a problemy ze skórą

Jeśli kiedykolwiek dokuczały Ci niedoskonałości skóry, szczególnie na szyi i na skroniach, ten krótki artykuł jest dla Ciebie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój organizm opanowały grzyby, szczególnie te z rodziny Candida albicans(zaliczane do drożdżaków).

Oprócz wyprysków, widocznym symptomem „zagrzybienia” organizmu jest także biały lub szary osad na języku, utrzymujący się nawet wtedy, gdy czyścimy go codziennie szczoteczką do zębów (taki osad jest często źródłem nieprzyjemnego zapachu; wywołuje również metaliczny posmak w ustach). Możemy mieć również problemy ze zmęczeniem i stanami depresyjnymi (ale o tym pod koniec artykułu). Ale zanim powiemy, jak sobie radzić z Candida albicans, kilka ważnych faktów. Powszechnie wiadomo, że grzyby są ważnym „składnikiem” naszego organizmu, pełnią bowiem bardzo określone i ważne funkcje. Grzyb Candida albicans u 40-80% ogólnoświatowej populacji tworzy florę fizjologiczną przewodu pokarmowego, a ta potrzebna jest do procesu fermentacji składników pokarmowych. Oddziałuje również na system odpornościowy, programując go do zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych. Flora bakteryjna odpowiada również za prawidłowy rozwój jelit oraz za produkcję hormonów i witamin. Problem pojawia się wtedy, gdy zostaje zaburzona równowaga w ilości i rodzaju grzybów zamieszkujących nasze jelita. Dlaczego do tego dochodzi? Przyczyny są proste. Wśród nich jest niestety zła dieta, odpowiedzialna za nadmierne rozmnażanie się grzybów w organizmie.

Naszym błędem jest przede wszystkim spożywanie cukru, obecnego chociażby w takich „zdrowych” produktach jak jogurty owocowe, płatki kukurydziane, lody, ketchupy i sosy itp. Często nie mamy nawet świadomości, że jemy coś, co jest produktem słodzonym, bo sprzedawcy próbują nas oszukiwać, pisząc na opakowaniu, że produkt pozbawiony jest cukru, a zamiast niego stosowane są: aspartam, taumatyna, sacharyna i acesulfam K (m. in. w napojach gazowanych, uwielbianych przez dzieci). Dlatego – podejmując walkę z grzybami – zrezygnujmy całkowicie z cukru złożonego, decydując się na spożywanie cukrów naturalnych występujących np. w owocach (najlepiej jeść kwaśne grejpfruty lub jabłka – mniej słodkie niż banany lub gruszki).

Podobne wpisy: