Czy można zapobiec astmie oskrzelowej?

Czy można zapobiec astmie oskrzelowej?

Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie, w jaki sposób można zapobiec wystąpieniu astmy oskrzelowej. Problem ten może dotyczyć przede wszystkim rodziców, którzy sami chorują – komponent genetyczny w pochodzeniu tej choroby jest bardzo duży. Gdy dziecko ma dwójkę chorujących rodziców, jego szanse na zachorowanie to aż 60%.

Niestety, trudno jest dociec mechanizmów powstawania takich chorób jak astma – przyczyny są tu różnorodne i niemal nigdy nie występują pojedynczo. U dzieci najczęściej oprócz genów liczy się też alergia, u dorosłych z kolei silnym czynnikiem rozwijającym astmę jest palenie tytoniu. Czy da się zapobiegać tej chorobie układu oddechowego?

Zapobieganie wystąpieniu astmy

Niektóre z czynników powodujących astmę oskrzelową można kontrolować – to przede wszystkim sposób karmienia niemowląt. Stosowanie mieszanek opartych na nieprzetworzonym mleku krowim pobudza układ immunologiczny do nadmiernego działania i może powodować alergie, które z kolei stanowią duży czynnik ryzyka rozwoju astmy u dzieci. Z pewnością można tez wpływać do pewnego stopnia na jakość powietrza, którym oddycha dziecko lub osoba dorosła – w tym celu stosuje się rozmaite urządzenia oczyszczające powietrze. Można też rozważyć zmianę miejsca zamieszkania lub zadbać o regularne pobyty w miejscach o mniejszym zanieczyszczeniu, by układ oddechowy odpoczął. Do czynników ryzyka, które zwykle poddają się kontroli, należy też otyłość. Astma oskrzelowa u dzieci z nadwagą lub otyłych występuje częściej, niż u tych z prawidłową masą ciała.

Ataki astmy – jak zapobiegać?

W przebiegu takich chorób, jak astma oskrzelowa objawy mogą przyjmować mniejsze lub większe nasilenie. Na szczęście w większości przypadków chory może stosować się do zaleceń, które sprawiają, że atak astmy staje się mniej prawdopodobny. Należą do nich:
• unikanie pomieszczeń zadymionych,
• unikanie szczególnie dymu papierosowego,
• umiarkowany wysiłek fizyczny,
• stosowanie regularnie leków przepisanych przez lekarza,
• inhalator na astmę zawsze w zasięgu ręki.

Podobne wpisy: