PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego

Czy masz PMS? – odpowiedz na pytania i sprawdź!

PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego, który dotyka wielu kobiet na całym świecie. Według niektórych danych nawet 20-32% wszystkich kobiet w wieku reprodukcyjnym cierpi na to schorzenie, a zapewne tych kobiet jest więcej, ponieważ nie u wszystkich dolegliwości są nasilone w równej mierze. PMS wpływa negatywnie zarówno na psychikę, jak i ciało kobiety, powodując zmiany w jej zachowaniu i wyglądzie. Wiele pań nadal nie zdaje sobie sprawy, że dolegliwości, które odczuwają przed miesiączką nie są normalne i że mogłyby się ich pozbyć, gdyby tylko podjęły odpowiednią terapię. Żeby jednak zacząć brać leki, czy też skupić się na zmianie diety oraz odpowiednim wysiłku fizycznym, które są elementami terapii PMS, należy najpierw potwierdzić, że cierpi się na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Oczywiście, nie w każdym przypadku da się to stwierdzić jedynie poprzez odpowiedzi na pewne pytania – ostateczne potwierdzenie może dać tylko lekarz, po przeprowadzeniu właściwych badań w kierunku hormonów. Warto jednak uzyskać wstępną informację – pomoże w tym nasz krótki test!

Możesz cierpieć z powodu PMS, jeśli:

– Twoje zachowanie i wygląd zmieniają się regularnie przed wystąpieniem miesiączki (na kilka, góra 10 dni przed nią)

– dziwne dolegliwości ustępują, kiedy pojawia się okres, albo 1-2 dni po jego pojawieniu się

– odczuwasz wzrost ciężaru ciała, jego puchnięcie, a waga rzeczywiście wzrasta i to nawet o 2-4 kilogramy

– odczuwasz kłopoty z koncentracją, z zapamiętywaniem pewnych szczegółów

– wiele rzeczy Cię denerwuje i stresujesz się prostymi sytuacjami

– pojawia się u Ciebie zmienność nastrojów (często niczym nieuzasadniona), na przykład momentami jesteś agresywna, innym razem wpadasz w głęboką depresję

– odczuwasz bóle pleców, głowy, stóp, karku, a także bolesność piersi

– pojawiają się u Ciebie zaparcia lub biegunki

– czujesz się ciągle zmęczona

– odczuwasz wzmożone pocenie itp.

                Jeśli takie objawy u Ciebie występują, zaobserwowałaś je u siebie, albo ktoś inny je u Ciebie zaobserwował, zastanów się, czy pojawiają się regularnie i czy występują właśnie przed miesiączką. Jeśli tak, powinnaś udać się do lekarza, żeby wykonał dokładniejsze badania w tym względzie i podjął stosowne leczenie.

Podobne wpisy: