Co warto wiedzieć o pomocy psychoterapeuty?

Co warto wiedzieć o pomocy psychoterapeuty?

Wszelkie badania naukowe pokazują, że zdrowie psychiczne staje się coraz większym problemem w naszym kraju. Powód do niepokoju jest tym większy, że cały czas jeszcze zaburzenia psychiczne i emocjonalne są połączone w naszym społeczeństwie z poważną stygmatyzacją, czyli procesem naznaczania osób chorych. Zaburzenia traktowane są niczym wada charakteru lub zły wybór pacjenta, a tak naprawdę mamy do czynienia ze zjawiskiem chorobowym. Warto szukać pomocy, a jej uzyskanie staje się na szczęście z każdym rokiem coraz łatwiejsze.

Psychoterapeuci w Warszawie pomagają radzić sobie ze światem

We współczesnym społeczeństwie, jak mówią specjaliści od psychologii, zaburzone są mechanizmy wsparcia, które zawsze istniały w zbiorowiskach ludzkich. Zanikają struktury rodzinne, nie ma więzi pomiędzy sąsiadami, wspólnoty wyznaniowe tracą na znaczeniu i przemianie poddawane są także szersze i bardziej jednostkowe struktury narodowe. Pojawił się kult indywidualności i niezależności, do którego człowiek nie jest tak naprawdę stworzony.

Psychoterapeuta bardzo często wchodzi w rolę powiernika, przyjaciela i po części nawet księdza. Tradycyjna katolicka spowiedź miała bowiem zaledwie kilka dekad temu charakter bardzo podobny do psychoterapii, w której człowiek mierzył się z tym, co uważał w swoim życiu za złe lub w jakiś sposób nieprawidłowe. Poprzez dialog z kapłanem mógł przeanalizować siebie i swoje otoczenie, a następnie podjąć działania naprawcze. Podobną rolę mogli pełnić sąsiedzi, przyjaciele, rodzina i wszystkie grupy już wspomniane powyżej. Wsparcie psychoterapeuty z Warszawy może pełnić rolę, którą można by określić mianem higienicznej w stosunku do naszego zdrowia psychicznego.

Psychoterapeuta kontra choroby psychiczne

Amerykańcy naukowcy prowadzący badania tamtejszego społeczeństwa w latach 2001-2003 wyliczyli, że zaburzenia spełniające definicję choroby psychicznej lub przynajmniej zaburzenia psychicznego, w przeciągu swojego życia ma około 57% wszystkich obywateli. Pojedyncze objawy zaburzeń psychicznych pojawiają się każdego roku u około 33% społeczeństwa. W zdecydowanej większości są to zaburzenia lekkie, trudne do zdiagnozowania i w szerszej perspektywie niegroźne. Tym niemiej, wpływają one bardzo negatywnie na jakość życia i mogą przeobrazić się w poważniejsze stany (źródło). Wsparcie ze strony psychoterapeuty pozwala zadziałać natychmiast, a także umożliwia stosowanie wsparcia farmakologicznego, które choć często demonizowane, potrafi dramatycznie poprawić stan pacjenta.

Podobne wpisy: