Cesarskie cięcie

Cesarskie cięciePoród przez cesarskie cięcie jest obecnie coraz częstszym sposobem wydania dziecka na świat. Częstokroć to same matki jeszcze przed porodem przekonują lekarza do takiego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że coraz bardziej powszechna „cesarka” nie jest rutynowym zabiegiem, a operacją z wszelkimi jej procedurami i konsekwencjami.

Jak przebiega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie polega na chirurgicznym otwarciu powłok brzusznych oraz ściany macicy i wydobyciu dziecka z jej wnętrza. W tym celu lekarz wykonuje cięcie tuż nad spojeniem łonowym kobiety (obecnie stosuje się cięcia poprzeczne – zostawiają mniej szpecącą i łatwiejszą do zakrycia strojem bliznę, mimo to w niektórych przypadkach bardziej wskazane jest wykonanie cięcia podłużnego – od pępka do brzegu spojenia łonowego). Następnie nacięcie jest poszerzane do odpowiednich rozmiarów palcami operującego – lekarz przebija się przez tkankę podskórną, odsuwa warstwę mięśni, przechodzi przez otrzewną. Aby dostać się do macicy, trzeba odsunąć ku dołowi zasłaniający ją pęcherz moczowy, wówczas następuje nacięcie ściany macicy. Po otwarciu macicy lekarz wydobywa z niej dziecko. Następnie ma miejsce ręczne odklejenie i wydobycie łożyska. Ostatnim etapem operacji jest założenie szwów. Ranę po cięciu cesarskim zszywa się warstwowo – najpierw lekarz zszywa ranę macicy, naszywa na nią odsunięty wcześniej pęcherz moczowy, po czym zakłada szwy na kolejne warstwy powłok brzusznych dochodząc do skóry. Przy operacji cesarskiego cięcia ciężarnej mamie zakładany jest cewnik dożylny w celu podawania leków oraz cewnik do pęcherza moczowego. Natomiast po jej zakończeniu często podawany jest antybiotyk w celu profilaktyki zakażenia.

Cesarka planowana

Oczywiście nieco inaczej wygląda przygotowanie do zabiegu cesarskiego cięcia, które było wcześniej planowane – przeprowadza się je zanim wystąpi czynność skurczowa lub też przed pęknięciem pęcherza płodowego, inaczej zaś w przypadku, gdy dziecko miało urodzić się drogami natury – wtedy cesarskie ciecie wykonuje się, jako zabieg ratujący życie lub zdrowie matki bądź/i dziecka. W przypadku porodów przez cesarskie cięcie w Polsce mąż nie może być obecny na sali operacyjnej.

Podobne wpisy: